top of page
  • Yazarın fotoğrafıUzm. Dr. Güzin SAMAV SARI

Geçmeyen Sivilcelerin Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri

Sivilcenin kaybolmamasının birkaç nedeni vardır. Bazı sivilce türlerinin (özellikle derin, büyük sivilcelerin) temizlenmesi zaman alabilir. Ayrıca cildinize yeterince bakım yapmıyorsanız, belirli ilaçları alıyorsanız veya belirli sağlık sorunlarınız varsa inatçı sivilceleriniz olabilir.


Bu makale, sivilce geçmediğinde yapmanız ve yapmamanız gerekenleri ele almaktadır. Ayrıca yüzünüzdeki sivilcelerle karıştırılabilecek diğer şişlik türleri ve geçmeyen sivilceler için ne zaman sağlık uzmanınıza veya dermatoloğunuza başvurmanız gerektiği hakkında bilgiler de içerir.

İyileşmesi Daha Uzun Sürebilen Sivilce Türleri

Büyük Sivilcelerin İyileşmesi Daha Uzun Sürer

Bir türlü geçmeyen veya sürekli tekrarlayan sivilcelerle uğraşıyorsanız cildinizde neler olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. Cildinizdeki gözenekler aşırı yağ ve cilt hücreleriyle tıkandığında kırılmalar meydana gelir. Bazen bakteriler gözeneklerinize girebilir ve iltihaplanıp enfeksiyon kapabilir.


İyileşmesi Daha Uzun Sürebilen Sivilce Türleri

Sivilce Türü

Özellikleri

Akne Nodülleri

Cildinizin derinliklerinde sert, iltihaplı ve ağrılı düğümler.

Akne Kistleri

Cildinizin derinliklerinde büyük, kırmızı, ağrılı ve irin dolu sivilceler.

Papüller

Cildinizde hassas hissedilebilen küçük kırmızı veya pembe ve iltihaplı şişlikler.

Püstüller

Cildinizde beyaz irin içeren, genellikle beyaz nokta olarak adlandırılan kırmızı, hassas şişlikler.

Sivilce ne kadar küçükse ve cildinizin yüzeyine ne kadar yakınsa genellikle o kadar hızlı iyileşir. Basit bir sivilce muhtemelen kendi kendine kolayca kaybolacak olsa da, hormonal veya kistik sivilcelerden kaynaklanan derin, büyük ve sıklıkla ağrılı sivilcelerin temizlenmesi çok daha zor olabilir.

geçmeyen sivilce sebepleri

Sivilceniz Neden Geçmiyor?

Bazı sivilce türlerinin diğerlerinden daha inatçı olmasının yanı sıra sivilceler aşağıdaki nedenlerden dolayı da devam edebilir:


Yaygın Sebepler

  • Yetersiz Yıkama: Cilt temizliği yeterli değilse sivilceler geçmez.

  • Terlemek: Ter, ciltteki gözenekleri tıkayabilir.

  • Etkisiz Ürün Kullanımı: Reçetesiz sivilce ürünleri bazen yeterince etkili olmayabilir.

  • Hormonal Dalgalanmalar: Özellikle adet döngüsü dönemlerinde.

  • İlaç Kullanımı: Hormonal doğum kontrol hapları gibi bazı ilaçlar sivilceyi kötüleştirebilir.

  • Sağlık Sorunları: Polikistik over sendromu (PCOS) gibi bazı durumlar.


Büyük Sivilceleri Patlatmayın

Muhtemelen sivilcenizin geçmeyeceği için hayal kırıklığı yaşıyorsunuz, ancak süreci ilerletmek için yapabileceğiniz bazı şeyler durumu daha da kötüleştirebilir.


Büyük Sivilceleri Neden Patlatmamalısınız?

İlk ve en önemlisi, asla derin bir sivilceyi patlatmaya çalışmayın. İğneyle delmeyin. Sıkmayın. Lekeyi sıkmak, dürtmek veya başka bir şekilde lekeyle uğraşmak iyileşme süresini uzatır.


Büyük bir sivilceyi daha da büyütebilir ve çok daha kötü hale getirebilir. Sivilceyi patlatmaya çalışmak cildinize ciddi şekilde zarar verebilir ve özellikle sivilce cildinizin derinliklerine kök salmışsa yara izine neden olabilir.


Sıkmak, zaten şişmiş olan pilosebase üniteye veya genel olarak gözenek dediğimiz şeye baskı uygular. Ayrıca kiri, ölü deri hücrelerini ve diğer kalıntıları gözeneklerinizin daha derinlerine itebilir.


Bu, folikül duvarının kırılmasına ve enfekte materyalin ciltte yayılmasına neden olabilir. Ne kadar isteseniz de sivilcenizi boşaltmaya çalışmayın. Patlamak nadiren iyi bir fikirdir, özellikle de konu büyük sivilceler olduğunda.


eskişehir sivilce tedavisi

Büyük Sivilceleri Evde Tedavi Etmek

Büyük bir sivilcenin iyileşmesini hızlandırmak için evde deneyebileceğiniz birkaç şey vardır. Cildinizi temiz tutmanın, yastık kılıflarını sık sık değiştirmenin ve dengeli beslenmenin yanı sıra aşağıdaki önerileri de deneyin.


Topikal Akne İlaçları

Sivilceniz geçmiyorsa ve halihazırda topikal sivilce tedavileri kullanıyorsanız, kullanmaya devam edin. Sivilcenin daha çabuk iyileşmesine yardımcı olmak için üzerine biraz daha sürebilirsiniz. Çok fazla kullanmaya gerek yok; kendinizi günde iki kez uygulamayla sınırlayın.


Çok sık çok fazla ilaç kullanmak cildinizi iyileştirmek yerine kurutup tahriş edebilir. Sivilcenin üzerine yerleştirebileceğiniz, hidrokolloid yamalar adı verilen küçük, ilaçlı "çıkartmalar" da vardır. İlaç sivilcenin kurumasına yardımcı olurken, çıkartma sivilceyi kaplıyor ve onu seçmenizi engelliyor.


Bununla birlikte, nokta tedavisinin püstüller için en iyi sonucu verdiğini unutmayın. Derin nodüller veya kistler için pek bir faydası olmayacaktır. Düzenli olarak sivilceleriniz çıkıyorsa ancak genellikle sivilce tedavisi kullanmıyorsanız, şimdi başlamanın tam zamanı.


Akne tedavisi için kullanılan ilaçları sürekli kullanmak, lekelerin büyük sivilcelere dönüşmeden oluşmasını durduracaktır. Bu büyük lekeler için asla yapmamanız gereken şey, cilde uygun olmayan ürünlerle leke tedavisi yapmaya çalışmaktır.


Örneğin sarımsak, bal, tarçın, limon veya diş macunu gibi şeyler bazı çevrimiçi kaynakların söylediğinin aksine büyük sivilce kistlerini tedavi etmez. Evde uygulanan leke tedavileri cilde herhangi bir fayda sağlayacak kadar derinlemesine nüfuz edemez.


En iyi ihtimalle leke için hiçbir şey yapmazlar. En kötü ihtimalle, kontakt dermatit adı verilen tahriş olmuş bir nokta veya kırmızı ve kaşıntılı bir döküntüyle karşılaşacaksınız.


Sıcak Kompresler

İnatçı sivilcelerin sıcak kompres kullanarak iyileşmesini teşvik edebilirsiniz. Bir bezi gerçekten ılık suya batırarak bir tane yapın. Günde birkaç kez 20 dakika kadar sivilce üzerine uygulayın.


Bunu birkaç gün boyunca yapmanız gerekebilir. Sıcak kompres sivilcenin kendi kendine boşalmasına yardımcı olabilir. Ancak unutmayın, sivilce başınıza gelse bile onu sıkmayın. Doğal olarak akmasına izin verin.


Dermatoloğa Ne Zaman Görünmelisiniz?

Evde tedaviler yardımcı olmadığında, özellikle de leke birkaç haftadan uzun süredir devam ediyorsa, dermatolog deneyebileceğiniz prosedürler önerebilir.


Leke Aşırı Derecede Büyükse

Leke aşırı derecede büyük, iltihaplı veya ağrılıysa veya sivilce genellikle sivilce bulmayı beklemeyeceğiniz bir yerde (örneğin koltuk altı, kasık veya dizinizin arkası) ortaya çıkıyorsa sağlık uzmanınızla iletişime geçin.


Akne Cerrahisi

Dermatoloğunuz sivilce ameliyatını önerebilir. Derin kistik çatlakların bazen bir tıp uzmanı tarafından delinmesi (kesilerek açılması) ve boşaltılması gerekir. Akne ameliyatı sırasında dermatolog ciltte küçük bir kesi yapacak ve lekeyi dikkatlice boşaltacaktır.


Biraz rahatsız edici ama göründüğü kadar kötü değil. Ve bittiğinde cildiniz iyileşmeye başlayabilir. Bunun bir sağlık uzmanı tarafından yapılması önemlidir. Estetisyeniniz derin bir kusuru ortadan kaldıramaz (ve yasal olarak yapmamalı), siz de bunu kendiniz yapmaya çalışmamalısınız.


Kortizon Enjeksiyonları

Bir türlü geçmeyen büyük sivilcelerin bir diğer profesyonel tedavisi de kortizon enjeksiyonudur. Seyreltilmiş bir kortikosteroidin lekeye enjekte edilmesi için küçük bir iğne kullanılır.


Birkaç gün içerisinde sivilce küçülür ve kaybolur. Tekrar ediyorum, bu prosedür bir dermatolog tarafından yapılmalıdır, ancak inatçı sivilceleri iyileştirmenin hızlı bir yoludur.


Kortizon enjeksiyonu, enjeksiyon bölgesinin etrafındaki deride girinti oluşması gibi yan etkilere neden olabileceğinden son çare tedavisi olarak görülmelidir. Kortizon enjeksiyonları her kişiye ve her lekeye uygun değildir. Bunun sizin için iyi bir tedavi olup olmadığını görmek için dermatoloğunuza danışın.


Ne yaparsanız yapın geçmeyen büyük sivilceler sinir bozucu olabilir ama bazen normaldir. Cildin derinlerinde bulunan daha büyük sivilcelerin iyileşmesi daha uzun sürebilir. Sivilceleri toplamak veya patlatmaya çalışmak onları yalnızca daha büyük, daha acı verici ve kurtulmayı daha zor hale getirecektir.


Bunun yerine, günde birkaç kez leke tedavisi kullanmayı veya sıcak kompres uygulamayı deneyin. Bu işe yaramazsa dermatoloğunuz başka bir tedavi önerebilir. Ancak iyileşmeyen sivilce aynı zamanda daha büyük bir sorunun işareti de olabilir. Sivilceniz üç hafta içinde geçmezse veya vücudunuzda genellikle sivilce olmayan bir bölgede bulunuyorsa, daha ciddi bir durum olmadığından emin olmak için dermatoloğunuza kontrol ettirin.

14 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page