top of page

Hizmetlerimiz

Hpv Aşısı

HPV aşıları, özellikle kanser riski taşıyan tiplere karşı etkilidir. HPV aşısı cinsel temas öncesi dönemde, yani HPV ile henüz karşılaşılmadan yapılması en etkili zaman dilimidir. Ancak artık daha geniş yaş gruplarına da önerilmektedir. Çünkü onkojenik (kanser riski taşıyan) tiplerden korunmak her yaş için önemlidir.

Genital siğil tanısı, tedavisi, takibi ve HPV aşısı hakkında daha fazla bilgi almak için bir sağlık profesyoneli ile görüşmek önemlidir.

HPV Aşısı.webp

HPV Aşısı Nedir?

HPV (İnsan Papilloma Virüsü), cinsel yolla bulaşabilen, genital siğillere, rahim ağzı kanseri, vajina kanseri, vulva kanseri, penis kanseri ve anüs kanserine yol açabilen bir virüstür. Halk arasında genital siğil aşısı veya rahim ağzı kanseri aşısı olarakta bilinen HPV aşısı, özellikle kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olan HPV tiplerine karşı geliştirilmiş bir aşıdır. HPV aşısı, genital siğillerin ve HPV’ye bağlı gelişen kanser türlerinin gelişimini engellemeye yardımcı olmaktadır.

HPV Aşısı Kimlere Yapılır?

HPV aşıları, özellikle kanser riski taşıyan tiplere karşı etkilidir. HPV aşısı cinsel temas öncesi dönemde, yani HPV ile henüz karşılaşmadan önce yapılması en etkili olduğu zaman dilimidir. Ancak artık daha geniş yaş gruplarına da önerilmektedir. Çünkü onkojenik (kanser riski taşıyan) tiplerden korunmak her yaş için önemlidir.

HPV aşısının hedef kitlesi hem kadınlar hem de erkeklerdir. Kadınlarda rahim ağzı kanseri gibi HPV kaynaklı kanserlere ve genital siğillere karşı önleyici olup, erkeklerde HPV aşısı, anal kanser, penis kanseri gibi sağlık sorunlarını önlemek için de önerilmektedir.

HPV Aşısı Neden Yapılır?

HPV aşısı, human papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonlarına karşı koruma sağlamak amacıyla yapılır. HPV, genital siğillerin yanı sıra rahim ağzı kanseri ve diğer kanser türlerine de neden olabilir. HPV aşısının yapılması ile, HPV nin neden olduğu enfeksiyonların, genital siğillerin ve kanserlerin riski önemli ölçüde azalır. HPV aşısının genel faydaları şunlardır:

  • HPV Enfeksiyonlarını Önleme: HPV aşısı, HPV enfeksiyonlarına karşı etkili bir koruma sağlayarak genital siğillerin yanı sıra rahim ağzı kanseri, vulva kanseri, vajina kanseri, penis kanseri, anüs kanseri ve orofaringeal kanser gibi ciddi sağlık sorunlarının gelişimini engeller.

  • Rahim Ağzı Kanseri Riskini Azaltma: Aşının, rahim ağzı kanserine neden olan HPV tiplerine karşı koruma sağlamasıyla kadınlarda rahim ağzı kanseri riskini azaltır.

  • Diğer HPV İlişkili Kanserlerin Önlenmesi: HPV aşısı, HPV'nin neden olduğu diğer kanser türlerine karşı da koruma sağlar, bu da vulva, vajina, penis, anüs ve orofaringeal (boğaz) kanserlerinin önlenmesine yardımcı olur.

  • Genital Siğillerin Önlenmesi: Aşının, cinsel temas yoluyla bulaşan siğillerin gelişimini engelleyerek genital siğillerin oluşumunu önlemesi sağlanır.

  • Toplumsal Bağışıklık Oluşturma: HPV aşısının yaygın olarak kullanılması, toplumsal bağışıklık oluşturarak HPV'nin yayılmasını kontrol altına alabilir ve daha geniş bir popülasyonda enfeksiyonların ve kanserlerin önlenmesine katkıda bulunabilir.

HPV Aşısı Nasıl Uygulanır?

HPV aşısı, 3 dozdan oluşmaktadır ve kas içine uygulanmaktadır. 15 yaşını geçmiş bireylerde ikinci doz, ilk dozdan 2 ay sonra uygulanır. HPV aşısının üçüncü dozu ise ikinci dozdan 6 ay sonra verilir. 15 yaşın altındaki kişilerde ise 6 ay arayla olmak üzere toplamda 2 doz uygulanır. Bütün dozların eksiksiz alınması önemlidir çünkü HPV aşısının tüm dozları tamamlandığında koruma sağlanabilmektedir.

bottom of page